Immunohistochemistry Kits and Reagents
- (2)
- (32)
- (9)
- (8)
- (10)
- (3)
- (599)
- (3)
- (4)
- (2)
- (616)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (31)
- (24)
- (14)
- (8)
- (5)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (19)
- (726)
- (17)
- (319)
- (33)
- (2)
- (9)
- (157)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (31)
- (35)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (31)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (85)
- (38)
- (1)
- (37)
- (20)
- (14)
- (3)
- (49)
- (72)
- (12)
- (3)
- (3)
- (6)
- (37)
- (1)
- (11)
- (37)
- (1)
- (1)
- (33)
- (7)
- (9)
- (1)
- (6)
- (27)
- (8)
Filtered Search Results
R&D Systems™ Feline IL-6 ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
R&D Systems™ Human IL-17 ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Includes | Human/Primate IL-17/IL-17A Microplate, Biotinylated Detection Antibody, Streptavidin conjugated to Alkaline Phosphatase, Dilution Buffers, Wash Buffer Concentrate, BCIP/NBT Chromogen, Human/Primate IL-17/IL-17A Positive Control |
|---|---|
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Product Type | Human IL-17 ELISpot Kit |
| Synonym | CTLA8, CTLA-8, CTLA8cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 8, Cytotoxic T-lymphocyte-associated antigen 8, IL17, IL17A, IL-17A, IL-17Acytotoxic T-lymphocyte-associated protein 8, IL-17CTLA-8, IL17interleukin-17A, interleukin 17 (cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 8), interleukin 17A |
| For Use With (Application) | Quantitative determination of the frequency of cells releasing human IL-17 |
R&D Systems™ Mouse IFN-gamma ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
R&D Systems™ Canine IL-4 ELISpot Kit
For the quantitative determination of the frequency of cells releasing canine IL-4.
R&D Systems™ Mouse IL-2 ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Includes | Mouse IL-2 Microplate, Biotinylated Detection Antibody, Streptavidin conjugated to Alkaline Phosphatase, Dilution Buffers, Wash Buffer Concentrate, BCIP/NBT Chromogen, Mouse IL-2 Positive Control |
|---|---|
| Antigen | IL-2 |
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Product Type | Mouse IL-2 ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole cells |
| For Use With (Application) | Quantitative determination of the frequency of cells releasing mouse IL-2 |
| Cross Reactivity | Mouse |
R&D Systems™ Human Pluripotent Stem Cell 3-Color Immunocytochemistry Kit
To verify pluripotency in human stem cells using single-step ICC
R&D Systems™ Human IFN-gamma ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Includes | Human IFN-gamma Microplate, Biotinylated Detection Antibody, Streptavidin conjugated to Alkaline Phosphatase, Dilution Buffers, Wash Buffer Concentrate, BCIP/NBT Chromogen, Human IFN-gamma Positive Control |
|---|---|
| Antigen | IFN-gamma |
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Product Type | Human IFN-gamma ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole Cells |
| For Use With (Application) | Quantitative determination of the frequency of cells releasing human IFN-g |
| Cross Reactivity | Human |
R&D Systems™ Mouse/Rat IL-6 ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
R&D Systems™ Rat IL-2 ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Product Type | Rat IL-2 ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole Cells |
| For Use With (Application) | Diagnostics |
R&D Systems™ Human/Mouse/Rat Neural 3-Color Immunocytochemistry Kit
To analyze neural cells differentiated from human, mouse, or rat neural progenitor cells
Novus Biologicals™ Head and Neck Slides (Adult Squamous Cell Carcinoma, HPV Positive)- Paraffin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tissue Slides
Novus Biologicals™ H.O.H.(TM) (Human on Human) Immunodetection Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
intended to detect human (or humanized) antibodies on frozen or paraffin embedded human tissue sections.
R&D Systems™ Mouse IL-2 ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
Novus Biologicals™ Uterine Cervix Slides (Adult Tumor, HPV Positive)- Paraffin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tissue Slides
R&D Systems™ ELISpot Blue Color Module (Strep-AP and BCIP-NBT), 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates